Кошик
2155 відгуків
+380 (97) 225-39-93
+380 (93) 794-00-36
+380 (50) 738-16-66

Калька

Калька

Калька (фр. calque) — прозора папір (іноді тканина), застосовувана при кресленні, світло- і ручному копіюванні.


До ери комп'ютеризованого креслення, калька застосовувалася в конструюванні та будівництві, для спільного «наскрізного» перегляду планів поверхів або різних рівнів механічного пристрою — як перевірочна захід, на сумісність різних аркушів проекту, від різних виконавців. Свого роду аналог безлічі «шарів» в комп'ютеризованому кресленні. На даний час виробляються товсті види кальки, здатні пройти валики принтера не зам'явшись і не застрягши в принтері або копірі. Такі різновиди застосовуються для роздруківки стандартного вузла або деталі, і пошуку інженерного рішення через накладення на основне креслення.


Калька зазвичай виробляється з сульфатної біленої целюлози з додаванням в деякі її види деревної маси, ганчір'яної і бавовняної напівмаси без наповнювача або з невеликим його змістом і добре проклеюється. Або вже готового пергаміну. Наведемо рецепт виготовлення прозорого паперу з «1750 практичних техно-хімічних рецептів» 5-е изд. В. І. Губинського (стор 22): «Гарвей, в Лондоні, обробляє папір олифою і, по видаленню бензином надлишку маслянистих частинок, промиває у хлорного ванні; потім, після висушування, обробляє ще раз перекисом водню».

Високоякісна калька, яка застосовувалася для копіювання креслень тушшю і світлокопіювання, при виготовленні сильно зволожується, каландрирується під високим тиском валків і промаслюється пленкообразующими речовинами. Саме високим ступенем спресованности відносно простий папери, частково забезпечується її прозорість на просвіт.

Основна властивість кальки — прозорість. Існують два способи його досягнення: каландрування та підвищення градуса помелу. Другий — більш ефективний (оскільки поряд з високою прозорістю дозволяє досягти високої міцності), але дорожчий. Можливо також їх комбінування. Саме цим шляхом пішла частина сучасних вітчизняних виробників, що і дозволило отримати високоякісний продукт при збереженні прийнятної ціни.


Калька для креслення і копіювання олівцем (матова, без глянцевою боку) являє собою саме прозору некаландрированную папір. Калька з глянцевою стороною була в СРСР двох видів: тушевая, на паперовій основі з напівглянсовим блиском, дуже тонка і ранима, набагато тонше і механічно слабкіше олівцевої кальки. І пленкоподобнаялавсанова, де глянсова сторона була самої прозорою плівковою основою (лавсан, целулоїд або вініл), помітно більш міцною, ніж обидва види паперової, а шорстке напівпрозоре матове покриття для креслення, наносилося вже на саму плівку.

Поверхня двосторонньої матовою кальки набагато більш абразивна, ніж у звичайній креслярської або ксероксного паперу, це сильно прискорює знос не кулькового інструменту, що працює за принципом прямого ковзання металу по папері, наприклад, металевих пір'я та, пір'яних ручок, рапидографов і рейсфедеров. При відсутності під рукою абразивного бруска, матова калька використовується як шліфувальний матеріал для доведення фабричнихкаліграфічних пір'я до прийнятної гладкості ковзання (зняття фаски з контактної зони) і заокруглення зовнішніх кутів пера, дряпають папір.

Олівцева матова калька часів СРСР настільки абразивна, що може використовуватися як підручний шліфувальний матеріал не тільки для м'яких металів, начебто міді і латуні, але для сталі і навіть скла. Матоване абразивами скло було опрацьовано пастою ГОІ №3 (оксид хрому, зерно 17-8 мкм), і фінішної шліфувальним папером з абразивом, промаркованим як 3000 grit JIS (оксиди, розмір зерна 4-5 мкм µm). Після високошвидкісний шліфування матовою калькою (80-х років виготовлення СРСР) скло втратила будь-які натяки глянцю, що з'явилися після 3000 grit, і стало більш шорсткою, також досить помітно погіршився ковзання по склу тефлонові ніжок обладнання вагою 145-154 грам.
Полірування скла калькою відразу після пасти ГОІ №3 (без проміжного етапу з 3000 grit) дала повну відсутність блиску і глянцю, заявленого для даного номера пасти. При подальшій поліровці пастою після кальки, сама поверхня скла стала більш абразивної до пластмас і тефлону, ніж після шліфування матовою калькою. Отже, орієнтовна оцінка абразивності олівцевої кальки лежить між 4 мкм і 17-8 мкм, і суб'єктивно відповідає шлифбумаге 2000 grit (розмір зерна 7-8 мкм), з поправкою на вкрай малий об'єм знятого матеріалу.

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner